Jak položit dřevěnou podlahu

Dřevěná podlaha

Dřevěná podlaha se vrací do módy a vystřídala tak koberce a plovoucí podlahy, které dlouhá léta ovládaly trh.

Pokud i vy přemýšlíte nad rekonstrukcí a nejste si jisti, jak položit dřevěnou podlahu správně, je tento článek určen přesně pro vás. Ukážeme si totiž, jak ji bez toho, aniž byste si museli na pomoc přivolat odborníky z tohoto odvětví. Počítejte ale s tím, že se nejedná o jednoduchý proces.

Veškerý sortiment pro pokládku dřevěných podlah zakoupíte na nejlevnejsipodlahy.cz.

Jak položit dřevěnou podlahu?

V první řadě se zaměříme na povinné vybavení, co se týče nástrojů.

Potřebovat budete svinovací metr, špalík na zatloukání, děrovku (pila), pokosovou pilu, kladivo, tužku, šroubovák, vodováhu a táhlo.

Dále se musíte zaměřit i na samotný materiál. Tady se neobejdete bez přechodové lišty, parketové soklové lišty, spax šrouby, minerální vlny, zarážky do dveří, izolační desky, které jsou odolné proti tlaku, prkna z masivního dřeva, podkladové dřevo, podkladové stavební folie. Pak jste připravení k tomu, zahájit práci.

Vaše dřevo, které využijete jako podlahu by nemělo přesahovat vlhkost 10 %. Pokud tomu tak bude, dřevo se na podlahu v žádném případě nehodí. Jak jistě víte, dřevo je materiál, který pracuje a v momentě, kdy vlhkost bude větší než 10 %, začnou vznikat tzv. spáry.

Z toho důvodu doporučujeme zakoupit kvalitní dřevěné podlahy od specializovaného prodejce.

Je-li vaše podlaha připravená k pokládání podlahy, můžete rovnou začít. Izolační pruhy desek slouží k tomu, abyste tlumili hluk. Seřízněte je tedy na šířku spodní konstrukce. Tím dosáhnete toho, že budete moci následně seříznuté části aplikovat pod samotnou pokládku. Jak položit dřevěnou podlahu v dalších krocích?

Pokračujeme s pokládáním dřevěné podlahy

Jakmile budete mít předchozí bod dokončen, můžete začít s vyrovnáváním prken spodní konstrukce. Tady mohou mít dřeva maximální vlhkost 15 %.

Co se týče intervalu, doporučujeme vám vzdálenost přibližně 50 cm. Stále se nacházíme u fáze stavby spodního roštu. Pro dočasné zpevnění spodní konstrukce před pohybem použijeme pomocnou lať. Tu později odstraníme, a to ve chvíli, kdy bude podlaha dostatečně zpevněná. Volné prostory na spodní konstrukci vyplníme minerální vlnou. Teď můžeme přejít k další fázi, kterou je už pokládka.

U pokládky buďte maximálně opatrní. Jakmile budete pokládat první řadu, nezapomeňte ji drážkami umístit směrem ke stěně. Je potřeba také dodržovat jistou dilatační spáru, a to právě vůči stěnám. Ideální vzdálenost se pohybuje v rozmezí od 10 do 15 mm. Zajistit můžete prkna pomocí dřevěných klínů. Ty se po aplikování pokládky odstraní. V neposlední fázi prkna vyrovnejte a připevněte hřebíky v části u stěny. Děrovka je druh pily, která vám bude sloužit ke zkracování prken. To bude zapotřebí provádět především na konci.

jak položit dřevěnou podlahu

S pokládáním ještě nekončíme!

Nebojte se využívat také kusy prken, které jste odřízli. Náramně se vám budou hodit vždy na konec místnosti. Nezapomínejte na fakt, že prkna se musí vždy srazit dohromady za pomocí dřevěného špalíku. Chcete-li mít prkna více upevněná, budete muset do nich provést z vrchní části díry, a to pod úhlem 45°. Prkna poté upevníte spax-šrouby. Délka těchto šroubů by měla být alespoň trojnásobná, na rozdíl od tloušťky prken. Koncové kusy je potřeba stáhnout táhlem. Táhlo je právě u pokládání podlahy vždy velice prospěšné.

Veškerý sortiment pro pokládku dřevěných podlah zakoupíte na nejlevnejsipodlahy.cz.

Pokládáte finální řadu? I zde je zapotřebí táhlo. Opět nezapomínejte na výše uvedený odstup od stěny v podobě 10 až 15 mm. Teď odstraníme všechny nepotřebné klíny a zakryjeme spáry pomocí parketových soklových lišt. Jde o proces, jak položit dřevěnou podlahu?

Mohlo by vás také zajímat…

Stolní fotbálky pro děti

Stolní fotbálky pro děti

Stolní fotbálky pro děti baví nejenom malé, ale i velké občany po celém světě. Pokud přemýšlíte nad tím, že byste stolní fotbálek svým dětem pořídili, je potřeba se zaměřit na několik faktorů. Zároveň doporučuji vyhnout se nákupu od pofidérních obchodů, nebo ze...

Jaké čerpadlo vybrat do studny

Jaké čerpadlo vybrat do studny

Vlastní studna je obrovskou výhodou pro celou rodinu. Nemusíte se spoléhat na vodárny a mimo jiné i ušetříte nemalé finanční prostředky, co se týče pitné vody. Jestliže nemáte pitnou vodu ve studně, můžete vodu využívat k jiným účelům, ať už se jedná o zálivku zahrady...

Připravte svůj trávník na jaro

Připravte svůj trávník na jaro

Jarní příprava trávníku je velice důležitá, protože během zimního období svým způsobem odpočíval. Pokud chcete mít letos krásný trávník, je potřeba se mu začít včas věnovat. Přípravy na jaro byste v žádném případě neměli podceňovat. Na druhou stranu se nemáte...